New Casting CallSzukają Polaka do „House`a”, czyli jak nas widzą w amerykańskich serialach

This episode films between 16th and 28th October

[GORSKI] Male, 50s, Polish-looking, blonde hair with blue eyes ONLY,

Source: SpoilerTV

W miniony weekend w sieci pojawiła się dość enigmatyczna informacja dotycząca tego, że producenci serialu „House ” poszukują do kolejnego odcinka „polish-looking guy”, czyli faceta o polskim wyglądzie. Tylko co to znaczy? Ogłoszenie jest bardzo lapidarne, brzmi: [GORSKI] Male, 50s, Polish-looking, blonde hair with blue eyes ONLY. Że jak?! Cieszyć się czy bać, bo znów „pojadą nam” stereotypami?

Twórcy „House’a” szukają niebieskookiego blondyna w wieku około pięćdziesięciu lat. Tyle tylko, że w Polsce blondynów z niebieskimi oczami jest zdecydowanie mniej niż np. w Niemczech czy w Szwecji.”Polish looking” to dość pojemne określenie, a już z pewnością nie zaryzykowałabym tezy, że Polacy to błękitnoocy blondyni.

Tajemnicą pozostaje jaką rolę pełnił będzie niejaki Górski w serialu. Będzie pacjentem? Lekarzem? Sąsiadem House’a? Miejmy nadzieję, że scenarzyści nie padną ofiarą stereotypowego myślenia i nie zrobią z Górskiego polskiego „cwaniaczka”, albo robotnika, który często zagląda do kieliszka. No i że jednym z głównych wątków nie będzie konflikt etyki i wiary, bo Górski okaże się katolikiem-hipokrytą…

O „polskich typach” rozmawialiśmy trochę na twitterze . Na moje pytanie o „polish type” Yogurth napisał: „może coś jak ten nie tak dawno popularny hydraulik ;)”. Eszli poszła trochę dalej: „taki rolnik w gumofilcach i sianem w butach:D pewnie tak amerykanie postrzegają ‚polish looking’ , no ewentualnie alkoholik.” I wiecie co? Boję się, że chodzi bardziej o to drugie… Zwłaszcza, kiedy weźmiemy pod uwagę jaki wizerunek mamy w amerykańskich filmach i serialach. Pomińmy może wątki polskie w „Simpsonach ” czy „Family Guy ‚u”, bo te seriale nabijają się ze wszystkiego i wszystkich – ukazywanie nas jako jedzących kiełbasę ochlei uchodzi im zatem na sucho. Ale przypominacie sobie polską pokojówkę z „Plotkary „? Nawet w kreskówce Cartoon Network „Strażnicy Czasu”, bohaterowie którzy przypadkiem „przeskoczyli” w czasie do Polski, znaleźli się na polu, gdzie spotkali zgarbioną babę niosącą chrust. Nie wspominając już o głośnej swego czasu sprawie związanej z „dowcipem” w sitcomie „Fraisier”, gdzie padło stwierdzenie, że „Przecież wy, Polacy, macie kręgle we krwi, jak kiełbasę i współpracę z nazistami”.

To tylko przykłady, dowodzące, że nadal PR-owo nie stoimy za dobrze w USA. Czy w „Housie” ustrzegą się tych negatywnych skojarzeń? Oby. Polskim fanom byłoby przykro…

popcorner.pl

12 Responses to New Casting CallSzukają Polaka do „House`a”, czyli jak nas widzą w amerykańskich serialach

 1. Nie będę płakać , w końcu to nasz naród to wykształtował

 2. dokładnie…. jak zwykle boimy się tego jaka jest zdecydowana większość z nas?? hipokryci znowu będą protestować przed ambasadą haha

 3. powiem, ze gdybym zobaczyla w „Housie” Polaka prostaka, cwaniaczka albo ochlaptusa, to bym sie bardzo zawiodla na tworcach tego serialu. Dotad nie zauwazylam, by „jechano” w nim po stereotypach lub by uzywano tanich, zenujacych chwytow pod tytulem „jakze zabawne jest wysmiewanie sie z innych narodow”. Oby tym razem do tego nie doszlo, bo nie chcialabym byc zmuszona do zbojkotowania tego serialu.

 4. Rzeczywiście to dowodzi że jesteś patriotą 🙂

 5. Jeśli „polish type” będzie w jakimś stopniu upokarzał nas polaków (np. pijaństwem lub sianem w gumofilcach) to będę musiała niestety z przykrością przyznać (Bo w końcu to nasz ulubiony serial. Inaczej przecież byśmy tego nie czytali :D) że ten serial upokorzył mnie na skalę światowa. I nie dam im już zarobić kupując kolejne sezony.

 6. Już sam opis jak według nich wygląda polak jest dziwny, chyba jednak się zawiedziecie i będzie jechanie po polakach, ale się chyba trzeba przyzwyczaić, że każdy nas wykorzystuje i nie traktuje z szacunkiem.

 7. Wow, wyczułam w Twojej wypowiedzi ironię, czy mi się zdaje? Co widzisz złego w byciu patriotą? Co złego jest w tym, że ktoś nie chce się godzić na opluwanie jego narodowości i kraju ojczystego? Ja się nie zgadzam na wycieranie sobie gęby moim krajem i nie zgadzam się na krzywdzące stereotypy, bo nie jestem ani pijaczką, ani głupim cwaniaczkiem, ani prostaczkiem w gumofilcach. Wręcz przeciwnie. I takich jak ja, jest dużo więcej. Dlaczego mamy pozwalać na to, żeby obcokrajowcy się z nas wyśmiewali i traktowali jak głupków czy pijaków, skoro nimi nie jesteśmy.
  Spójrz sam na ludzi ze swojego najbliższego otoczenia. Czy naprawdę większość z nich to durnie i ochlaptusy? Czy sam chciałbyś być przez innych traktowany jak dureń i pijak, skoro nim nie jesteś?

 8. Ja wiem kim jestem , i nie wyczuwam obrazy jak ktoś jedzie po stereotypach , bo sam jestem w zawodówce więc każdy uważa że jestem idiotą , ich zdanie ich opinia nie mam potrzeby jej zmieniać . Ameryka to chyba kraj który ma nas najbardziej w dupie czego przykładem jest tarcza antyrakietowa . Przejmujesz się ich opinią to zrób coś dla kraju tylko tak można zmienić ten stereotyp puszczanie słów na wiatr jest bezsensowne .

 9. To nie ironia , każdy nas wykorzystuje i nie szanuje. Również nie chcę, żeby widziano nas na świecie w taki sposób, a szczególnie nie chcę żeby zrobił to nam House. Nie jestem złodziejem, pijaczkiem ani jakimś wieśniakiem co nawet nie wie co to telefon jest i dlatego nie chciałbym żeby serial M.D. House zobrazował polaka w taki sposób. To chyba niemcy tak na nas plotkują.xD Chociaż czasem można się spotkać się z komplementami jak np. w „Archiwum X” jeden z detektywów powiedział, że „polska kiełbasa jest najlepsza” :D, a totalne ośmieszenie jakie widziałem to chyba w filmie „Out of Reach” gdzie akcja działa się w Polsce, a więcej razy padło polskich słów ze strony Stevena Segala, który grał główną rolę. Nawet kiedy były wyłącznie sceny z polakami to mówili między sobą po angielsku. xD

 10. POLISH ma DWA znaczenia- Polak, Polski oraz polerować. Polish-looking jest określeniem kogoś, kogo na nasze nazywa się gogusiem (trudne słowo). Przypomina mi się wypowiedź Axla Rose’a który „nienawidził polaków” i co? Efekt na YT można zobaczyć… http://www.youtube.com/watch?v=Ki2wD68W0Sc

 11. Wow, no daj spokój! Jeśli ktoś uważa, że ludzie z zawodówki to idioci, to znaczy, że on sam jest idiotą. Ale mi chodzi o to, że bez względu na to jacy jesteśmy jako naród, nie powinno się nas opluwać. Tak jak nie powinno się opluwać każdego innego narodu.

 12. Ci co nas nie znają nie powinni nas osądzać i jednostki nie powinny decydować o tym jak wygląda całokształt tylko czasami trzeba się zastanowić jak wygląda ten całokształt ;p