Ausiello – Spoilers about WilsonSpoilery dotyczące Wilsona.

One would think the stench from Grey’s Anatomy’s much-maligned afterlife love story between Denny and Izzie would’ve scared all the ghosts away from primetime for good.

But one might be wrong.

The producers of House are engaged in preliminary talks with Anne Dudek — a.k.a. Wilson‚s deceased girlfriend, Amber/Cutthroat Bitch — about returning later this season, sources confirm to me exclusively.

As who? Or, better yet, what? That’s the $1 million question.

„I can confirm that we loved Anne, and I can confirm that we loved the character of Amber,” responds executive producer Katie Jacobs. „But I cannot confirm that [she] is coming back.”

But Jacobs also can’t deny it, which brings us to the other $1 million question: Is House planning to take a page from Grey’s Anatomy‚s loopy medical journal and have Wilson start spooning his dead ex-girlfriend’s ghost?

Not on your life, insists series creator David Shore (who, for the record, also isn’t denying Dudek’s return).

„It would never be a dead ghost sex love triangle thing like on [Grey’s],” he says. Adds Jacobs: „That is a situation where we cannot just do whatever and expect the fans to accept it. I think that would make a large [number] of people switch off their TVs. I think if we tried that, heads would roll.

„But,” Jacobs continues, „if we could figure out a way to bring her back that is not a ghost sex plot, we’d be thrilled to do it and have her back.”

Let’s pretend for a second that Shore and Jacobs aren’t already concocting such a story (tee-hee), let me ask you: Would you be open to the idea of Amber returning to House — provided she doesn’t have to jump over any sharks to get there? (Additional reporting by Carrie Bell)

W serwisie popcorner.p pojawiło się tłumaczenie spolierów dotyczących Wilsona, opublikowanych przez Michaela Ausiello. Spoilery możecie przeczytać poniżej.

Tak, tak. Nam też trochę opadły szczęki na tę wiadomość, ale nie ma wątpliwości – twórcy serialu „House ” musieli oszaleć. Jak wynika z najnowszych informacji „Entertainment Weekly” producenci serialu prowadzą poważne rozmowy z aktorką, która teoretycznie nie powinna się już więcej pojawić w serii, bo… scenarzyści uśmiercili jej postać. Czy teraz zamierzają ją cudownie ożywić?

(Uwaga! Spojlery)

Przypomnijmy, że Anne Dudek (Amber) grała w czwartej serii młodą lekarkę, narzeczoną Wilsona. Amber charakteryzowała się trudnym charakterem i była w nieustannym konflikcie z Housem. Zginęła w nie do końca wyjaśnionych okolicznościach, w wypadku autobusowym, w którym uczestniczył również House.

Skąd zatem pomysł, żeby Dudek powróciła do obsady serialu? I czy to nie żart?

– Potwierdzam, że bardzo lubiliśmy postać Anne – mówiła w niedawnym wywiadzie producentka serialu Katie Jacobs. – Nie mogę jednak potwierdzić, że powróci. O co zatem tyle krzyku? A o to, że Jacobs nie wykluczyła takiej możliwości. Nie zrobił tego również David Shore.

Z przecieków wynika, że scenarzyści próbują znaleźć sposób na przywrócenie Amber w czymś co określają jako „ghost sex plot”. Amber powróciłaby zatem zza światów, w snach, albo w jakiejś innej bezcielesnej formie. Tylko co na to fani?

To największe zmartwienie twórców House’a. – Nie możemy pozwolić sobie na zbyt wiele, bo fani mogliby się do serialu zrazić. Dlatego szukamy sposobu.

Komentarz Popcornera: Od dawna jesteśmy fanami „House’a”, ale jak dotąd duchów było jak na lekarstwo (zdaje się, że pojawiły się raz). I choć wzbudza to w nas pewną ciekawość, boimy się takich eksperymentów.

popcorner.pl

One Response to Ausiello – Spoilers about WilsonSpoilery dotyczące Wilsona.

  1. Czego tu się bać?